| dr Sulewski tel.:: 606 491 844 | dr Orczyk tel.: 604818840 | Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie

Kręgozmyk

Co to jest Kręgozmyk

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na oddzieleniu się od siebie sąsiadujących kręgów i przemieszczeniu trzonów kręgów względem siebie. Związane jest to z zaburzeniami połączeń pomiędzy kręgami i obustronnym uszkodzeniem (spondylolizą) w części międzywyrostkowej łuków kręgów. Spondyloliza z łagodnymi objawami kręgozmyku dotyczy około 5% populacji osób dorosłych.

Przyczyny spondylolizy (powstawanie kręgozmyku):
– zaburzenia rozwojowe przy łączeniu kości w okresie dojrzewania,
– czynniki dziedziczne,
– czynniki przeciążeniowe i urazowe np. dźwiganie ciężarów, uprawianie sportów kontaktowych,
– przyczyny zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, w konsekwencji pojawiają się zmiany w obrębie stawów międzywyrostkowych – szczególnie dotyczy to odcinka L5-S1, L4-L5 kręgosłupa)

 

 

kręgozmyk

Stopnie zaawansowania kręgozmyku

Rozróżniamy cztery stopnie kręgozmyku, w zależności od stopnia przemieszczenia kręgu:
-stopień 1: przesunięcie o 25% lub mniej,
-stopień 2: przesunięcie o 25-50% lub nakładanie się,
-stopień 3: nakładanie się w 50-75%,
-stopnień 4: wyżej położony kręg prawie całkowicie lub całkowicie zakrywa ten niżej położony
-stopień 5: całkowite zsunięcie kręgu (spondyloptoza)

 

kręgozmyk

 

Objawy kręgozmyku

Kręgozmyk najczęściej występuje w dolnej okolicy kręgosłupa lędźwiowego (szczególnie w odcinku L5-S1, L4-L5)
Objawy kręgozmyku to bóle okolicy lędźwiowej, promieniujące od miejsca, w którym znajdują się przesunięte kręgi, w kierunku kończyn dolnych. Nasilenie dolegliwości jest często prowokowane przez siadanie i wstawanie. Kręgozmykowi często towarzyszą bóle krzyża – jest to związane ze zwiększonym napięciem mięśni grupy tylnej uda. Napięcie mięśni kończyny dolnej może wiązać się ze zgięciem stawów biodrowych i kolanowych w pozycji stojącej oraz ze skróceniem i spłaszczeniem tułowia. Nawet w łagodnych przypadkach kręgozmyku można zauważyć charakterystyczny wskaźnik kręgozmyku – wystający twardy guzek leżący w linii środkowej ciała u podstawy kręgosłupa (to wyrostek kolczysty L5, który jest zaznaczony, ponieważ kręg L4 przemieszcza się do przodu, w sytuacji najczęstszej – kręgozmyku przedniego L4/L5).
W związku z tymi deformacjami pacjenci, którzy cierpią z powodu kręgozmyku uskarżają się na zaburzenia chodu, zmianę sylwetki ciała, osłabienie mięśni nóg. U chorych z zaawansowanym kręgozmykiem, który powoduje zmniejszenie światła kanału kręgowego może pojawić się chromanie neurogenne – ból kończyn dolnych przy chodzeniu, po przejściu określonego dystansu.

Należy pamiętać, że potwierdzony radiologiczne kręgozmyk nie musi wcale wyjaśniać bólu krzyża, ponieważ główne stopnie kręgozmyku mogą występować bez jakichkolwiek objawów.