Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie | Pytania dotyczące leczenia (dr Sulewski): 606491844 | Pytania dotyczące leczenia (dr Orczyk): 604818840 |

Mikrodiscektomia

Mikrodiscektomia to nazwa zabiegu endoskopowego leczenia dyskopatii kręgosłupa

Mikrodiscektomia to operacyjna, mikroinwazyjna metoda leczenia przepukliny krążka międzykręgowego (wypadniętego dysku). Polega na usunięciu części wypadniętego jądra miażdżystego, która powoduje ucisk i w związku z tym daje dolegliwości (objawy rwy- bóle, zaburzenia czucia)

Aktualnie mikrodiscektomia jest złotym standardem leczenia operacyjnego w tym schorzeniu. Preferowane są zabiegi małoinwazyjne, czyli takie, które powodują jak najmniejsze uszkodzenie tkanek w trakcie ingerencji chirurgicznej.

Leczenie dyskopatii jest leczeniem o wzrastającym stopniu inwazyjności. Najmniej obciążającym dla chorego leczeniem, jest leczenie zachowawcze (nieoperacyjne – farmakologiczne, rehabilitacyjne, stosowanie blokad, discogelu itp.).
W sytuacji, w której leczenie zabiegowe jest „ostatnią deską ratunku” i pacjent z różnych względów ma wskazania do operacji, w chwili obecnej na całym świecie preferowane są metody jak najmniej inwazyjne.
Małoinwazyjność leczenia operacyjnego obejmuje wiele aspektów: zarówno zdrowotnych, jak i ogólnie „życiowych”.
Poza potwierdzoną w badaniach klinicznych skutecznością chirurgiczną, jest bardziej korzystne dla chorych z kilku względów.
Najistotniejszym aspektem jest to, że pacjent poddawany jest operacji, która oszczędza tkanki, a ingerencja w organizm jest zminimalizowana, cięcie – dostęp operacyjny, to rana 3-4cm, wpływa to znacząco na gojenie oraz skrócenie czasu powrotu do sprawności. W trakcie procedur małoinwazyjnych, a taką jest mikrodiscektomia, mniejsze jest ryzyko zakażenia i poważnych powikłań, niż przy rozległych klasycznych operacjach kręgosłupa.
Aspekt „życiowy”, to głównie szybszy niż po klasycznych operacjach powrót do zdrowia, co wiąże się z mniejszą potrzebą wsparcia rodziny, bliskich oraz osób postronnych. Jest to bardzo istotna sprawa dla dominującej większości pacjentów, którzy niejednokrotnie odsuwają decyzję o poddaniu się operacji, właśnie ze względu na to, że nie chcą, być dla bliskich przysłowiowym „piątym kołem u wozu”

 

plecy bola

 

mikrodiscektomia

 

Mikrodiscektomia - jak wygląda zabieg?

Mikrodiscektomia polega na wprowadzeniu endoskopu do kręgosłupa poprzez  małe cięcie na plecach (ok. 1-2cm), następnie poprzez tor wizyjny (kamerę) operator lokalizuje miejsce, gdzie znajduje się uszkodzony dysk, następnie przy użyciu mikronarzędzi wycina uszkodzone elementy dysku. W efekcie zmniejsza ucisk tkanek na nerwy (odbarcza okolicę korzeni nerwowych), dzięki temu pacjenci często tuż po zabiegu odczuwają  już ulgę w dolegliwościach.

Ze względu na małoinwazyjny charakter tego zabiegu, możliwy  jest szybki powrót do sprawności.  Pacjent może wstać i chodzić już po kilku, kilkunastu godzinach od zabiegu. W ciągu miesiąca od zabiegu konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji.

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail