| dr Sulewski tel: 606 491 844 | Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie

Blokada nadtwardówkowa

Blokada nadtwardówkowa (zastrzyk nadtwardówkowy, iniekcja epiduralna, blokada kręgosłupa „blokada pod RTG”)


 


Co to jest blokada nadtwardówkowa (tzw.iniekcja epiduralna) ?

Iniekcja epiduralna, inaczej iniekcja lub blokada nadtwardówkowa (czy blokada kręgosłupa) to nieoperacyjna, małoinwazyjna metoda leczenia dolegliwości bólowych w przebiegu rwy barkowej, udowej i kulszowej. Zabieg polega na podaniu igłą leku w okolice kręgosłupa, a dokładniej do przestrzeni nadtwardówkowej, w okolicę uciskanego przez „wypadnięty” dysk korzenia nerwowego. Dla bezpieczeństwa pacjenta i z konieczności dokładnego określenia miejsca podania leku, nakłucie odbywa się pod kontrolą promieni rentgenowskich (tzw. ramienia C lub fluoroskopii). Iniekcje nadtwardówkowe mogą mieć różne drogi dojścia do korzenia nerwowego. Jeśli wkłucie odbywa się przez przestrzeń pomiędzy blaszkami kręgów, mówimy o zastrzyku interlaminarnym. Jeżeli wkłucie jest przez otwór międzykręgowy, to nazywamy je przezotworowym lub  transforaminalnym.

Jest to bezpieczna, nowoczesna i bardzo popularna na świecie metoda leczenia objawów dyskopatii – RWY barkowej, udowej lub kulszowej

blokada nadtwardówkowa

 

blokada nadtwardówkowa

 

Dlaczego taki zastrzyk może pomóc?

Jak działa podany lek?

Blokada nadtwardówkowa pozwala na precyzyjne wprowadzenie w okolicę uciśniętego korzenia nerwowego leku o działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym, przeciwbólowym. Silne przeciwzapalne i przeciwobrzękowe  działanie podawanego w trakcie nakłucia leku oraz podanie go w dokładnej lokalizacji powstawania bólu, powoduje zmniejszenie obrzęku i ucisku korzenia nerwowego przez wysunięty dysk. W efekcie zmniejsza się także niedokrwienie nerwu i przewodzenie impulsów bólowych. Wypłukiwane są czynniki nasilające stan zapalny, dzięki temu możliwe jest wygaszenie tego procesu.

 

blokada kręgosłupa nadtwardówkowa

 

Blokada nadtwardówkowa - jak wygląda zabieg?

ze względu na konieczność obserwowania chorego przez pewien okres czasu po iniekcji (zwykle ok.1-2h), blokady nadtwardówkowe wykonywane są jako procedury jednodniowego pobytu w szpitalu. Nakłucie odbywa się w warunkach sali operacyjnej z dostępnością skopii RTG lub fluoroskopii.

-zabieg trwa około 15minut
-pacjent po przebraniu w piżamę operacyjna układa się na brzuchu na stole zabiegowym, w okolicy brzucha/podbrzusza pod pacjentem układa się niewielki wałek lub poduszkę
-operator odkaża plecy pacjenta – okolicę którą będzie ostrzykiwał, następnie znieczula skórę w miejscu w którym planuje nakłucie
-lekarz nakłuwa plecy igłą, pod kontrolą promieni rentgena obserwuje drogę igły przez tkanki
-gdy jest pewien lokalizacji igły w okolicy uciśniętego przez dysk korzenia nerwowego, podaje w to miejsce mieszankę leków (steroidy, leki przeciwbólowe i znieczulające)
-podawanie leków może dawać uczucie rozpierania, ze względu na precyzję wykonania zastrzyku ważne jest, by pacjent nie ruszał się podczas procedury
-po iniekcji pacjent przewożony jest do sali obserwacyjnej, gdzie przebywa w pozycji leżącej przez niedlugi czas (około 1-2h)
– po zabiegu pacjent wychodzi do domu, nie ma potrzeby dłuższego pobytu w szpitalu

 

Jakie są efekty blokady kręgosłupa (blokady nadtwardówkowej)? Po jakim czasie to działa?

Już kilka minut po iniekcji pacjent odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych. Początkowo poprawa jest skutkiem miejscowego działania leku znieczulającego. Po kilku godzinach (4-6h) dolegliwości bólowe znów się pojawiają – znieczulenie przestaje działać.

Pełen efekt działania uzyskujemy dopiero po około 4dniach od podania leku. Jest to związane ze zmniejszeniem zapalenia, obrzęku i poprawą ukrwienia w obrębie nerwów.

Zdecydowana większość pacjentów zgłasza znaczną ulgę w dolegliwościach bólowych.  U części pacjentów efekt utrzymuje się na stałe. Konieczna jest rehabilitacja, ćwiczenia i zmiana nawyków, które mogą nasilać objawy rwy. Należy pamiętać że „blokady” pozwalają na uwolnienie od objawów, nie od przyczyny choroby.

 

Rehabilitacja w dyskopatii

Współpracujemy rehabilitantami, którzy specjalizują się szczególnie w rehabilitacji i usprawnianiu pacjentów z chorobami kręgosłupa. Dzięki ich pomocy wzmocnią Państwo mięśnie grzbietu i nauczą się prawidłowej, nieobciążającej postawy oraz ćwiczeń, które umożliwią Państwu funkcjonowanie bez bólu.

Zapraszamy do kontaktu.
Zespół Kręgosłupcenter