Iniekcja epiduralna, inaczej iniekcja lub blokada nadtwardówkowa (czy blokada kręgosłupa) to nieoperacyjna, małoinwazyjna metoda leczenia dolegliwości bólowych w przebiegu rwy barkowej, udowej i kulszowej. Zabieg polega na podaniu igłą leku w okolice kręgosłupa, a dokładniej do przestrzeni nadtwardówkowej, w okolicę uciskanego przez „wypadnięty” dysk korzenia nerwowego. Dla bezpieczeństwa pacjenta i z konieczności dokładnego określenia miejsca podania leku, nakłucie odbywa się pod kontrolą promieni rentgenowskich (tzw. ramienia C lub fluoroskopii). Iniekcje nadtwardówkowe mogą mieć różne drogi dojścia do korzenia nerwowego. Jeśli wkłucie odbywa się przez przestrzeń pomiędzy blaszkami kręgów, mówimy o zastrzyku interlaminarnym. Jeżeli wkłucie jest przez otwór międzykręgowy, to nazywamy je przezotworowym lub transforaminalnym.
Jest to bezpieczna, nowoczesna i bardzo popularna na świecie metoda leczenia objawów dyskopatii – RWY barkowej, udowej lub kulszowej
Blokada nadtwardówkowa pozwala na precyzyjne wprowadzenie w okolicę uciśniętego korzenia nerwowego leku o działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym, przeciwbólowym. Silne przeciwzapalne i przeciwobrzękowe działanie podawanego w trakcie nakłucia leku oraz podanie go w dokładnej lokalizacji powstawania bólu, powoduje zmniejszenie obrzęku i ucisku korzenia nerwowego przez wysunięty dysk. W efekcie zmniejsza się także niedokrwienie nerwu i przewodzenie impulsów bólowych. Wypłukiwane są czynniki nasilające stan zapalny, dzięki temu możliwe jest wygaszenie tego procesu.
ze względu na konieczność obserwowania chorego przez pewien okres czasu po iniekcji (zwykle ok.1-2h), blokady nadtwardówkowe wykonywane są jako procedury jednodniowego pobytu w szpitalu. Nakłucie odbywa się w warunkach sali operacyjnej z dostępnością skopii RTG lub fluoroskopii.
-zabieg trwa około 15minut
-pacjent po przebraniu w piżamę operacyjna układa się na brzuchu na stole zabiegowym, w okolicy brzucha/podbrzusza pod pacjentem układa się niewielki wałek lub poduszkę
-operator odkaża plecy pacjenta – okolicę którą będzie ostrzykiwał, następnie znieczula skórę w miejscu w którym planuje nakłucie
-lekarz nakłuwa plecy igłą, pod kontrolą promieni rentgena obserwuje drogę igły przez tkanki
-gdy jest pewien lokalizacji igły w okolicy uciśniętego przez dysk korzenia nerwowego, podaje w to miejsce mieszankę leków (steroidy, leki przeciwbólowe i znieczulające)
-podawanie leków może dawać uczucie rozpierania, ze względu na precyzję wykonania zastrzyku ważne jest, by pacjent nie ruszał się podczas procedury
-po iniekcji pacjent przewożony jest do sali obserwacyjnej, gdzie przebywa w pozycji leżącej przez niedlugi czas (około 1-2h)
– po zabiegu pacjent wychodzi do domu, nie ma potrzeby dłuższego pobytu w szpitalu
Już kilka minut po iniekcji pacjent odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych. Początkowo poprawa jest skutkiem miejscowego działania leku znieczulającego. Po kilku godzinach (4-6h) dolegliwości bólowe znów się pojawiają – znieczulenie przestaje działać.
Pełen efekt działania uzyskujemy dopiero po około 4dniach od podania leku. Jest to związane ze zmniejszeniem zapalenia, obrzęku i poprawą ukrwienia w obrębie nerwów.
Zdecydowana większość pacjentów zgłasza znaczną ulgę w dolegliwościach bólowych. U części pacjentów efekt utrzymuje się na stałe. Konieczna jest rehabilitacja, ćwiczenia i zmiana nawyków, które mogą nasilać objawy rwy. Należy pamiętać że „blokady” pozwalają na uwolnienie od objawów, nie od przyczyny choroby.
Współpracujemy rehabilitantami, którzy specjalizują się szczególnie w rehabilitacji i usprawnianiu pacjentów z chorobami kręgosłupa. Dzięki ich pomocy wzmocnią Państwo mięśnie grzbietu i nauczą się prawidłowej, nieobciążającej postawy oraz ćwiczeń, które umożliwią Państwu funkcjonowanie bez bólu.
Zapraszamy do kontaktu.
Zespół Kręgosłupcenter
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik KręgosłupCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE