| dr Sulewski tel: 606 491 844 | Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie

Kręgosłup i Tai Chi

Kręgosłup i Tai Chi

Kręgosłup uwielbia ćwiczenia i ruch. Regularna aktywność fizyczna jest najbardziej istotnym aspektem profilaktyki dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jest również metodą leczenia i rehabilitacji w szeregu chorób kręgosłupa, w których głównym objawem jest ból.

Tai Chi to dawna sztuka walki, współcześnie często nazywana chińską gimnastyką zdrowotną. Ogromną korzyścią tej sztuki jest jej kompleksowość.

Ważnym aspektem Tai Chi jest nauka prawidłowej postawy ciała. Tai Chi uczy jak utrzymywać odpowiedni kształt kręgosłupa i jak wzmacniać mięśnie strukturalne tułowia, które odpowiedzialne są za prawidłową sylwetkę.

Praca z kręgosłupem w Tai Chi wymaga stopniowej odpowiedniej korekcji kształtu kręgosłupa w pozycjach stojących, nauki odpowiedniego ustawienia stóp, kolan, bioder, barków, łokci i głowy.

 

kregosłup ból

Przykładowo: przykurcze w obrębie mięśni pośladków po jednej stronie, które dają ustawienie kończyn dolnych w rotacji zewnętrznej
(trudności z ustawieniem stóp równolegle względem siebie), mogą powodować bóle kolan,
Powoduje to nierównomierne obciążania kończyn dolnych.

W konsekwencji ma miejsce przekrzywianie miednicy, co skutkuje niesymetrycznym przeciążaniem kręgosłupa.

 

kregosłup ćwiczenia

Wszystkie części naszego ciała to “naczynia połączone”.
Praktykując Tai Chi pod okiem doświadczonego instruktora mamy możliwość optymalnego ustawienia całego ciała oraz korekcji złych wzorców ruchowych.

Uczestnicy zajęć Tai Chi uczą się prawidłowych, wielokrotnie dla nich nowych nawyków postawy, bardzo często prawidłowe ustawienie wydaje się być czymś nienaturalnym.

Jeżeli człowiek trwa latami w złych wzorcach ruchowych – wówczas informacje czucia głębokiego wysyłane są z proprioceptorów (specjalizujących się w tym “czujników” w naszych mięśniach) do układu nerwowego, gdzie interpretowane są jako właściwe ustawienie ciała w przestrzeni. Powoduje to utrwalanie złych wzorców ruchowych.

Trudność w nauce prawidłowych wzorców ruchowych polega na tym, by przeprogramować mózg, „wgrać do niego właściwy program” związany z odpowiednim ustawieniem ciała. Niestety nie ma ćwiczeń, które pozwolą dokonać tej zmiany z dnia na dzień. Konieczna jest regularna aktywność w tym kierunku.

Tai Chi polega na wykonywaniu ćwiczeń, wśród których dominują: pozycje są stojące, nauka i utrwalanie prawidłowego obciążania jednej kończyny (czyli praca nad równowagą), nauka poprawnego pochylania się, regenerujące skręty tułowia, odpowiednie ustawienie głowy względem kręgosłupa i wiele, wiele innych.

Dodatkowym wyjątkowo wartościowym zdrowotnym aspektem Tai Chi jest wyciszanie umysłu, głęboki relaks i uspokojenie. Uprawianie Tai Chi daję ulgę w stresie, który jest częstą przyczyną nasilenia problemów z kręgosłupem (np. poprzez nadmiernie napięte mięśnie).

Dzięki Tai Chi nabywamy nowych przyzwyczajeń w życiu codziennym, nabywamy tężyzny fizycznej, utrzymujemy sprawność.
Polecamy serdecznie wszystkim Państwu ten rodzaj aktywności fizycznej.

Zespół Kręgosłupcenter

Artykuł powstał we współpracy z Instruktorem Tai Chi – Panem Pawłem Robaszkiewiczem
Szkoła Tai Chi Jadeit w Poznaniu.