Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na oddzieleniu się od siebie sąsiadujących kręgów i przemieszczeniu trzonów kręgów względem siebie. Związane jest to z zaburzeniami połączeń pomiędzy kręgami i obustronnym uszkodzeniem (spondylolizą) w części międzywyrostkowej łuków kręgów. Spondyloliza z łagodnymi objawami kręgozmyku dotyczy około 5% populacji osób dorosłych.
Przyczyny spondylolizy (powstawanie kręgozmyku):
– zaburzenia rozwojowe przy łączeniu kości w okresie dojrzewania,
– czynniki dziedziczne,
– czynniki przeciążeniowe i urazowe np. dźwiganie ciężarów, uprawianie sportów kontaktowych,
– przyczyny zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, w konsekwencji pojawiają się zmiany w obrębie stawów międzywyrostkowych – szczególnie dotyczy to odcinka L5-S1, L4-L5 kręgosłupa)
Rozróżniamy cztery stopnie kręgozmyku, w zależności od stopnia przemieszczenia kręgu:
-stopień 1: przesunięcie o 25% lub mniej,
-stopień 2: przesunięcie o 25-50% lub nakładanie się,
-stopień 3: nakładanie się w 50-75%,
-stopnień 4: wyżej położony kręg prawie całkowicie lub całkowicie zakrywa ten niżej położony
-stopień 5: całkowite zsunięcie kręgu (spondyloptoza)
Kręgozmyk najczęściej występuje w dolnej okolicy kręgosłupa lędźwiowego (szczególnie w odcinku L5-S1, L4-L5)
Objawy kręgozmyku to bóle okolicy lędźwiowej, promieniujące od miejsca, w którym znajdują się przesunięte kręgi, w kierunku kończyn dolnych. Nasilenie dolegliwości jest często prowokowane przez siadanie i wstawanie. Kręgozmykowi często towarzyszą bóle krzyża – jest to związane ze zwiększonym napięciem mięśni grupy tylnej uda. Napięcie mięśni kończyny dolnej może wiązać się ze zgięciem stawów biodrowych i kolanowych w pozycji stojącej oraz ze skróceniem i spłaszczeniem tułowia. Nawet w łagodnych przypadkach kręgozmyku można zauważyć charakterystyczny wskaźnik kręgozmyku – wystający twardy guzek leżący w linii środkowej ciała u podstawy kręgosłupa (to wyrostek kolczysty L5, który jest zaznaczony, ponieważ kręg L4 przemieszcza się do przodu, w sytuacji najczęstszej – kręgozmyku przedniego L4/L5).
W związku z tymi deformacjami pacjenci, którzy cierpią z powodu kręgozmyku uskarżają się na zaburzenia chodu, zmianę sylwetki ciała, osłabienie mięśni nóg. U chorych z zaawansowanym kręgozmykiem, który powoduje zmniejszenie światła kanału kręgowego może pojawić się chromanie neurogenne – ból kończyn dolnych przy chodzeniu, po przejściu określonego dystansu.
Należy pamiętać, że potwierdzony radiologiczne kręgozmyk nie musi wcale wyjaśniać bólu krzyża, ponieważ główne stopnie kręgozmyku mogą występować bez jakichkolwiek objawów.
Zapraszamy do kontaktu.
Zespół Kręgosłupcenter
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik KręgosłupCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE