| dr Sulewski tel: 606 491 844 | Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie

Lumbago

Co to jest lumbago?

Lumbago to przeciążeniowe bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, popularnie nazywane „bólem krzyża”, „postrzałem” czy „heksenszus”. Pierwszymi objawami są tępe bóle w dolnej części pleców, pojawiające się po dłuższym wysiłku fizycznym lub po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej (np. praca przy biurku, daleka podróż samochodem). Kręgosłup dzięki swej budowie stworzony jest by być w ruchu – złożony system stawów, dysków, powierzchni stawowych i więzadeł znakomicie amortyzuje, i przenosi siły. Dlatego też bezruch dla kręgosłupa jest stanem patologicznym. Kręgi w odcinku lędźwiowym są masywne, obciążenia są tu większe niż w innych częściach kręgosłupa. Ta część kręgosłupa dźwiga całe ciało i jest jego podporą, ruchomość kręgów umożliwia rotacje i skłony. Ruchome kręgi lędźwiowe łączą się ze zrośniętymi w blok kręgami krzyżowymi i właśnie to połączenie jest źródłem dolegliwości.

Reasumując, bóle powstają pomiędzy nieruchomą i ruchomą częścią kręgosłupa. Powoduje je stan zapalny, przeciążenia i naprężenia w obrębie tkanek miękkich – mięśni, więzadeł, nerwów, ścięgien, stawów.

Objawy lumbago u większości chorych ustępują w ciągu 6tygodni samoistnie. Dłuższe utrzymywanie się dolegliwości wymaga konsultacji z lekarzem.

 

 

bol kregoslupa

 

 

 

Kiedy pilnie udać się do lekarza z bólem pleców?

Należy pilnie skontaktować się z lekarzem w przypadku towarzyszących bólowi pleców objawów takich jak: gorączka, utrata masy ciała, obrzęk okolicy pleców, nieustępujące w spoczynku i w nocy bóle pleców. Ponad to wskazaniem do wizyty lekarskiej są stany takie jak uraz kręgosłupa, zaburzenia kontroli oddawania moczu i czynności zwieraczy.

Dłuższe niż 6tygodni utrzymywanie się dolegliwości bólowych to również wskazanie do konsultacji specjalistycznej.

 

bol kregoslupa

 

Jak możesz sam sobie pomóc?

Ruch

Zachowanie aktywności fizycznej w czasie trwania bólu jest najlepszą formą terapii. Codzienna i systematyczna aktywność fizyczna zwiększa odporność kręgosłupa na przeciążenie. Głównymi aspektami, które działają na korzyść kręgosłupa w tym rodzaju bólu jest wzmocnienie mięśni grzbietu i zwiększenie elastyczności i rozciągliwości więzadeł (to właśnie one bolą). Regularne ćwiczenia fizyczne rozciągające tkanki miękkie około kręgosłupa zwiększają jego stabilizację i zapewniają ochronę przed bólem. W tej dziedzinie nieocenione jest pływanie – ruch w stanie odciążenia, praktycznie w nieważkości. Ten rodzaj aktywności jest szczególnie zalecany. Korzystnie na wzmocnienie siły mięśni grzbietu wpływają również aktywności takie jak nordic walking, chodzenie, joga, Tai Chi.

 

bol kregoslupa

 

Zmniejszenie masy ciała

Redukcja masy ciała jest jednoznacznie dobra zarówno dla kręgosłupa, jak i stawów, również dla serca i wielu innych narządów.

Pacjentom z nadwagą i otyłością cierpiącym z powodu bólów pleców na podłożu przeciążeniowym, zalecamy zmniejszenie masy ciała i aktywność fizyczną dostosowaną do indywidualnych możliwości fizycznych.


 

bol kregoslupa

 

Odpowiedni materac do spania.

Dobór odpowiedniego materaca to niełatwa sprawa. Każdy z nas ma swoje predyspozycje w kwestii wygody, twardości materaca, materiału z jakiego jest wykonany. Jeśli śpimy w pojedynkę, nie jest to specjalnie skomplikowany wybór. Trudniej dobrać materac tak, by para która go dzieli była po obu jego stronach zadowolona. Na szczęście wymyślono patenty na to jak podzielić strefy w łóżku, tak by każdy użytkownik miał to, co go usatysfakcjonuje. Materac nie może być za miękki, nie może być za twardy. Powinien odpowiednio układać się pod naciskiem naszego ciała. Musi zapewniać odpowiednie podparcie i wygodę. Gdy leżymy na wznak materac ma umożliwiać swobodne ułożenie krzywizn kręgosłupa, gdy leżymy na boku kręgosłup powinien układać się w linii prostej. Przy czym należy pamiętać o poduszce, która jest równie ważna jak sam materac. Poduszka powinna zapewnić podparcie pod szyję, utrzymując linię prosta kręgosłupa w odcinku szyjnym.

kregoslup ćwiczenia

 

Ergonomiczna adaptacja miejsca pracy.

Jest to kolejny bardzo ważny aspekt życia który ma wpływ na zdrowie kręgosłupa. Statyczna praca przy biurku, czy komputerze, w długotrwałej pozycji siedzącej zajmuje w naszych życiach coraz więcej czasu. W takiej pozycji zdarza nam się spędzać co najmniej kilka godzin dziennie. Dlatego odpowiedni fotel bądź krzesło, odpowiednie podparcie dla głowy, stóp, podparcie odcinka lędźwiowego i regulacja monitora pod odpowiednim kątem jest podstawą szeroko pojętej higieny pracy. Przykładowe podpowiedzi dotyczące aranżacji ergonomicznego miejsca pracy znajdą Państwo klikając w link poniżej.

http://pracujkomfortowo.pl/o-ergonomii/ergonomia-pracy-przy-komputerze/

Wielogodzinne przebywanie w biurze powinniśmy urozmaicić częstymi, krótkimi przerwami, które wykorzystamy na rozciąganie i wykonanie kilku prostych ćwiczeń odciążających kręgosłup.

dysk poznan

 

Noszenie ciężarów – profilaktyka przeciążeniowego bólu kręgosłupa

Gdy wykonujemy pracę fizyczną, warto zaznajomić się z tym jak w sposób prawidłowy podnosić ciężary, by unikać niepotrzebnych obciążeń kręgosłupa.

Kilka podstawowych zasad podnoszenia ciężarów:
Przedmiotów, które ocenisz jako potencjalnie zbyt ciężkie, nie podnoś sam. Możesz podzielić je na mniejsze części lub poprosić kogoś o pomoc, lub użyć wózka, czy innego ułatwienia. Ustaw się jak najbliżej przedmiotu, który chcesz unieść, z szeroko rozstawionymi stopami, stabilnie, obejmij pewnie i mocno przedmiot, ugnij kolana, trzymaj prosto plecy i głowę, broda wysoko, oddychaj, napnij mięśnie brzucha, i prostuj się na nogach, nie skręcaj tułowia, ręce i łokcie utrzymuj blisko siebie. Plecy cały czas wyprostowane, rób przerwy. Po wysiłku wykonaj przeprost (oprzyj ręce na pośladkach i przegnij się do tyłu). Lepiej pchać przedmioty, niż je ciągnąć.

 

lumbago

 

Co możemy zrobić z pomocą lekarza?

Już pierwszy epizod lumbago powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Najlepiej trafić do kogoś, kto zajmuje się konkretnie problemami związanymi z kręgosłupem – do ortopedy specjalizującego się w tym temacie, lub neurochirurga. Odpowiednie, szybko wdrożone leczenie pozwoli pacjentowi na szybki powrót do codziennej aktywności. Specjaliści stosują w takich sytuacjach krótkotrwałe leczenie farmakologiczne przeciwbólowe i przeciwzapalne. W cięższych przypadkach również rozluźniające mięśnie pleców. Zalecają również specjalistyczną rehabilitację i zmianę zachowań szkodzących choremu. Niestety przy braku modyfikacji czynników wyzwalających przeciążeniowe bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, dolegliwości mają skłonność do nawrotów.

 

lumbago ćwiczenia

 

Zabiegi fizykoterapeutyczne i fizjoterapeuta

Przy łagodzeniu wczesnych symptomów bólu kręgosłupa, przy początkowych objawach i nasilonym stanie zapalnym, warto stosować zimno (najczęściej są to okłady). Ciepło przynosi ulgę w późniejszym czasie, po ustąpieniu ostrych objawów. Wtedy lampy, okłady, maty rozgrzewające czy rozluźniający masaż zmniejszają nasilenie bólu.

Ćwiczenia i zabiegi można zacząć stosować w trakcie trwania ostrych objawów bólowych.
Warto skonsultować się z rehabilitantem, który ma doświadczenie w stosowaniu terapii manualnej w bólach kregosłupa.
Intensywna rehabilitacja może znacznie skrócić czas trwania objawów i szybko zredukować dolegliwości bólowe.

 

bol kregoslupa


Polityka prywatności, Cookies

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 1. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej kregoslupcenter.pl jest Jędrzej Kosmowski wykonujący działalność gospodarczą pod firmą Indywidualna Praktyka Lekarska, adres siedziby: Żniwna 3/4, 61-663 Poznań, NIP: 9720927652, REGON: 300796171, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, adres poczty elektronicznej:kontakt@kregoslupcenter.pl, dalej „Administrator”, będący jednocześnie Usługodawcą.
 2. Dane osobowe Usługobiorcy są przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 1000), Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1) oraz ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
 3. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności zapewnia, że zbierane przez niego dane są:
  1. przetwarzane zgodnie z prawem,
  2. zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami,
  3. merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane oraz przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania.

 

CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH

 1. Dane osobowe Usługobiorców, zbierane przez Administratora, są wykorzystywane do:
  1. kontaktowania się z usługobiorcą (klientem),
  2. rejestracji na wizytę,
  3. celów informacyjnych oraz innych czynności związanych z aktywnością Usługobiorcy na stronie internetowej kregoslupcenter.pl.
 2. Administrator przetwarza następujące dane osobowe Usługobiorców:
  1. Imię i nazwisko,
  2. Adres e-mail,
  3. Numer telefonu.

Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik KręgosłupCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.

 1. Administrator może przetwarzać następujące dane charakteryzujące sposób korzystania przez Usługobiorcę z usług świadczonych drogą elektroniczną (dane eksploatacyjne):
  1. Oznaczenia identyfikujące zakończenie sieci telekomunikacyjnej lub system teleinformatyczny, z którego korzystał Usługobiorca.
  2. Informacje o rozpoczęciu, zakończeniu oraz zakresie każdorazowego korzystania przez Usługobiorcę z usługi świadczonej drogą elektroniczną.
  3. Informacje o skorzystaniu przez Usługobiorcę z usług świadczonych drogą elektroniczną.
  4. Podanie danych osobowych, o których mowa w pkt 2 jest niezbędne do świadczenia przez Usługodawcę usług drogą elektroniczną w ramach strony internetowej.

 

PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH

 1. Korzystanie ze strony oraz zawieranie umów o świadczenie usług drogą elektroniczną za jej pośrednictwem, z czym wiąże się konieczność podania danych osobowych, jest całkowicie dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, samodzielnie decyduje czy chce rozpocząć korzystanie z usług świadczonych drogą elektroniczną przez Usługodawcę.
 2. Zgodnie z art. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. przetwarzanie danych jest dopuszczalne m.in., gdy:
 3. osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
 4. jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą.
 5. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora odbywa się zawsze w ramach podstaw dopuszczalności ich przetwarzania wymienionych w pkt 2. Przetwarzanie danych będzie miało związek wyłącznie z realizacją umowy lub konieczności podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą (pkt 2 lit. b) lub będzie odbywać się na podstawie wyrażonej wcześniej zgody.
 6. Dane nie będą przechowywane dłużej niż jest to konieczne w celu realizacji umowy i świadczenia usług, a następnie spełniania ciążących na nas obowiązków prawnych do czasu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów prawa lub do czasu cofnięcia zgody, jeśli przetwarzanie odbywa się na podstawie wyrażonej wcześniej zgody.

 

PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA

 1. Usługobiorca ma prawo do:
 2. dostępu do treści swoich danych;
 3. sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia przetwarzania;
 4. przenoszenia danych;
 5. wniesienia sprzeciwu;
 6. cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody);
 7. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 8. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w pkt. 1 należy kontaktować się poprzez przesłanie stosownej wiadomości e-mail na adres: kontakt@kregoslupcenter.pl

PLIKI „COOKIES”

 1. Strona internetowa Usługodawcy używa plików „cookies”. Brak zmiany po stronie Usługobiorcy ustawień przeglądarki jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na ich użycie.
 2. Instalacja plików „cookies” jest konieczna do prawidłowego świadczenia usług na stronie internetowej. W plikach „cookies” znajdują się informacje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej, w szczególności tych wymagających autoryzacji.
 3. W ramach strony internetowej stosowane są sesyjne pliki cookies. Są one plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Usługobiorcy do czasu wylogowania lub opuszczenia strony internetowej).
 4. Użytkownik ma prawo zadecydowania w zakresie dostępu plików „cookies” do swojego komputera poprzez ich uprzedni wybór w oknie swojej przeglądarki.Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików „cookies” dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

 

POSTANIOWIENIA KOŃCOWE

 1. Administrator stosuje środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności zabezpiecza dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem obowiązujących przepisów oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
 2. Usługodawca udostępnia odpowiednie środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.