Lumbago to przeciążeniowe bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, popularnie nazywane „bólem krzyża”, „postrzałem” czy „heksenszus”. Pierwszymi objawami są tępe bóle w dolnej części pleców, pojawiające się po dłuższym wysiłku fizycznym lub po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej (np. praca przy biurku, daleka podróż samochodem). Kręgosłup dzięki swej budowie stworzony jest by być w ruchu – złożony system stawów, dysków, powierzchni stawowych i więzadeł znakomicie amortyzuje, i przenosi siły. Dlatego też bezruch dla kręgosłupa jest stanem patologicznym. Kręgi w odcinku lędźwiowym są masywne, obciążenia są tu większe niż w innych częściach kręgosłupa. Ta część kręgosłupa dźwiga całe ciało i jest jego podporą, ruchomość kręgów umożliwia rotacje i skłony. Ruchome kręgi lędźwiowe łączą się ze zrośniętymi w blok kręgami krzyżowymi i właśnie to połączenie jest źródłem dolegliwości.
Reasumując, bóle powstają pomiędzy nieruchomą i ruchomą częścią kręgosłupa. Powoduje je stan zapalny, przeciążenia i naprężenia w obrębie tkanek miękkich – mięśni, więzadeł, nerwów, ścięgien, stawów.
Objawy lumbago u większości chorych ustępują w ciągu 6tygodni samoistnie. Dłuższe utrzymywanie się dolegliwości wymaga konsultacji z lekarzem.
Należy pilnie skontaktować się z lekarzem w przypadku towarzyszących bólowi pleców objawów takich jak: gorączka, utrata masy ciała, obrzęk okolicy pleców, nieustępujące w spoczynku i w nocy bóle pleców. Ponad to wskazaniem do wizyty lekarskiej są stany takie jak uraz kręgosłupa, zaburzenia kontroli oddawania moczu i czynności zwieraczy.
Dłuższe niż 6tygodni utrzymywanie się dolegliwości bólowych to również wskazanie do konsultacji specjalistycznej.
Ruch
Zachowanie aktywności fizycznej w czasie trwania bólu jest najlepszą formą terapii. Codzienna i systematyczna aktywność fizyczna zwiększa odporność kręgosłupa na przeciążenie. Głównymi aspektami, które działają na korzyść kręgosłupa w tym rodzaju bólu jest wzmocnienie mięśni grzbietu i zwiększenie elastyczności i rozciągliwości więzadeł (to właśnie one bolą). Regularne ćwiczenia fizyczne rozciągające tkanki miękkie około kręgosłupa zwiększają jego stabilizację i zapewniają ochronę przed bólem. W tej dziedzinie nieocenione jest pływanie – ruch w stanie odciążenia, praktycznie w nieważkości. Ten rodzaj aktywności jest szczególnie zalecany. Korzystnie na wzmocnienie siły mięśni grzbietu wpływają również aktywności takie jak nordic walking, chodzenie, joga, Tai Chi.
Zmniejszenie masy ciała
Redukcja masy ciała jest jednoznacznie dobra zarówno dla kręgosłupa, jak i stawów, również dla serca i wielu innych narządów.
Pacjentom z nadwagą i otyłością cierpiącym z powodu bólów pleców na podłożu przeciążeniowym, zalecamy zmniejszenie masy ciała i aktywność fizyczną dostosowaną do indywidualnych możliwości fizycznych.
Odpowiedni materac do spania.
Dobór odpowiedniego materaca to niełatwa sprawa. Każdy z nas ma swoje predyspozycje w kwestii wygody, twardości materaca, materiału z jakiego jest wykonany. Jeśli śpimy w pojedynkę, nie jest to specjalnie skomplikowany wybór. Trudniej dobrać materac tak, by para która go dzieli była po obu jego stronach zadowolona. Na szczęście wymyślono patenty na to jak podzielić strefy w łóżku, tak by każdy użytkownik miał to, co go usatysfakcjonuje. Materac nie może być za miękki, nie może być za twardy. Powinien odpowiednio układać się pod naciskiem naszego ciała. Musi zapewniać odpowiednie podparcie i wygodę. Gdy leżymy na wznak materac ma umożliwiać swobodne ułożenie krzywizn kręgosłupa, gdy leżymy na boku kręgosłup powinien układać się w linii prostej. Przy czym należy pamiętać o poduszce, która jest równie ważna jak sam materac. Poduszka powinna zapewnić podparcie pod szyję, utrzymując linię prosta kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Ergonomiczna adaptacja miejsca pracy.
Jest to kolejny bardzo ważny aspekt życia który ma wpływ na zdrowie kręgosłupa. Statyczna praca przy biurku, czy komputerze, w długotrwałej pozycji siedzącej zajmuje w naszych życiach coraz więcej czasu. W takiej pozycji zdarza nam się spędzać co najmniej kilka godzin dziennie. Dlatego odpowiedni fotel bądź krzesło, odpowiednie podparcie dla głowy, stóp, podparcie odcinka lędźwiowego i regulacja monitora pod odpowiednim kątem jest podstawą szeroko pojętej higieny pracy. Przykładowe podpowiedzi dotyczące aranżacji ergonomicznego miejsca pracy znajdą Państwo klikając w link poniżej.
http://pracujkomfortowo.pl/o-ergonomii/ergonomia-pracy-przy-komputerze/
Wielogodzinne przebywanie w biurze powinniśmy urozmaicić częstymi, krótkimi przerwami, które wykorzystamy na rozciąganie i wykonanie kilku prostych ćwiczeń odciążających kręgosłup.
Noszenie ciężarów – profilaktyka przeciążeniowego bólu kręgosłupa
Gdy wykonujemy pracę fizyczną, warto zaznajomić się z tym jak w sposób prawidłowy podnosić ciężary, by unikać niepotrzebnych obciążeń kręgosłupa.
Kilka podstawowych zasad podnoszenia ciężarów:
Przedmiotów, które ocenisz jako potencjalnie zbyt ciężkie, nie podnoś sam. Możesz podzielić je na mniejsze części lub poprosić kogoś o pomoc, lub użyć wózka, czy innego ułatwienia. Ustaw się jak najbliżej przedmiotu, który chcesz unieść, z szeroko rozstawionymi stopami, stabilnie, obejmij pewnie i mocno przedmiot, ugnij kolana, trzymaj prosto plecy i głowę, broda wysoko, oddychaj, napnij mięśnie brzucha, i prostuj się na nogach, nie skręcaj tułowia, ręce i łokcie utrzymuj blisko siebie. Plecy cały czas wyprostowane, rób przerwy. Po wysiłku wykonaj przeprost (oprzyj ręce na pośladkach i przegnij się do tyłu). Lepiej pchać przedmioty, niż je ciągnąć.
Już pierwszy epizod lumbago powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Najlepiej trafić do kogoś, kto zajmuje się konkretnie problemami związanymi z kręgosłupem – do ortopedy specjalizującego się w tym temacie, lub neurochirurga. Odpowiednie, szybko wdrożone leczenie pozwoli pacjentowi na szybki powrót do codziennej aktywności. Specjaliści stosują w takich sytuacjach krótkotrwałe leczenie farmakologiczne przeciwbólowe i przeciwzapalne. W cięższych przypadkach również rozluźniające mięśnie pleców. Zalecają również specjalistyczną rehabilitację i zmianę zachowań szkodzących choremu. Niestety przy braku modyfikacji czynników wyzwalających przeciążeniowe bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, dolegliwości mają skłonność do nawrotów.
Przy łagodzeniu wczesnych symptomów bólu kręgosłupa, przy początkowych objawach i nasilonym stanie zapalnym, warto stosować zimno (najczęściej są to okłady). Ciepło przynosi ulgę w późniejszym czasie, po ustąpieniu ostrych objawów. Wtedy lampy, okłady, maty rozgrzewające czy rozluźniający masaż zmniejszają nasilenie bólu.
Ćwiczenia i zabiegi można zacząć stosować w trakcie trwania ostrych objawów bólowych.
Warto skonsultować się z rehabilitantem, który ma doświadczenie w stosowaniu terapii manualnej w bólach kregosłupa.
Intensywna rehabilitacja może znacznie skrócić czas trwania objawów i szybko zredukować dolegliwości bólowe.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik KręgosłupCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE