Mikrodiscektomia to operacyjna, mikroinwazyjna metoda leczenia przepukliny krążka międzykręgowego (wypadniętego dysku). Polega na usunięciu części wypadniętego jądra miażdżystego, która powoduje ucisk i w związku z tym daje dolegliwości (objawy rwy– bóle, zaburzenia czucia)
Aktualnie mikrodiscektomia jest złotym standardem leczenia operacyjnego w tym schorzeniu. Preferowane są zabiegi małoinwazyjne, czyli takie, które powodują jak najmniejsze uszkodzenie tkanek w trakcie ingerencji chirurgicznej.
Leczenie dyskopatii jest leczeniem o wzrastającym stopniu inwazyjności. Najmniej obciążającym dla chorego leczeniem, jest leczenie zachowawcze (nieoperacyjne – farmakologiczne, rehabilitacyjne, stosowanie blokad, discogelu itp.).
W sytuacji, w której leczenie zabiegowe jest „ostatnią deską ratunku” i pacjent z różnych względów ma wskazania do operacji, w chwili obecnej na całym świecie preferowane są metody jak najmniej inwazyjne.
Małoinwazyjność leczenia operacyjnego obejmuje wiele aspektów: zarówno zdrowotnych, jak i ogólnie „życiowych”.
Poza potwierdzoną w badaniach klinicznych skutecznością chirurgiczną, jest bardziej korzystne dla chorych z kilku względów.
Najistotniejszym aspektem jest to, że pacjent poddawany jest operacji, która oszczędza tkanki. Ingerencja w organizm jest zminimalizowana, cięcie – dostęp operacyjny, to rana 3-4cm, wpływa to znacząco na gojenie oraz skrócenie czasu powrotu do sprawności. W trakcie procedur małoinwazyjnych, a taką jest mikrodiscektomia, mniejsze jest ryzyko zakażenia i poważnych powikłań, niż przy rozległych klasycznych operacjach kręgosłupa.
Aspekt „życiowy”, to głównie szybszy niż po klasycznych operacjach powrót do zdrowia. Wiąże się to z mniejszą potrzebą wsparcia rodziny, bliskich oraz osób postronnych. Jest to bardzo istotna sprawa dla dominującej większości pacjentów, którzy niejednokrotnie odsuwają decyzję o poddaniu się operacji, właśnie ze względu na to, że nie chcą, być dla bliskich przysłowiowym „piątym kołem u wozu”
Mikrodiscektomia polega na wprowadzeniu endoskopu do kręgosłupa poprzez małe cięcie na plecach (ok. 1-2cm). Następnie poprzez tor wizyjny (kamerę) operator lokalizuje miejsce, gdzie znajduje się uszkodzony dysk, następnie przy użyciu mikronarzędzi wycina uszkodzone elementy dysku. W efekcie zmniejsza ucisk tkanek na nerwy (odbarcza okolicę korzeni nerwowych). Dzięki temu pacjenci często tuż po zabiegu odczuwają już ulgę w dolegliwościach.
Ze względu na małoinwazyjny charakter tego zabiegu, możliwy jest szybki powrót do sprawności. Pacjent może wstać i chodzić już po kilku, kilkunastu godzinach od zabiegu. W ciągu miesiąca od zabiegu konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik KręgosłupCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE