| dr Sulewski tel: 606 491 844 | Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie

Mikrodiscektomia

Mikrodiscektomia to nazwa małoinwazyjnego sposobu leczenia dyskopatii kręgosłupa

Mikrodiscektomia to operacyjna, mikroinwazyjna metoda leczenia przepukliny krążka międzykręgowego (wypadniętego dysku). Polega na usunięciu części wypadniętego jądra miażdżystego, która powoduje ucisk i w związku z tym daje dolegliwości (objawy rwy– bóle, zaburzenia czucia)

Aktualnie mikrodiscektomia jest złotym standardem leczenia operacyjnego w tym schorzeniu. Preferowane są zabiegi małoinwazyjne, czyli takie, które powodują jak najmniejsze uszkodzenie tkanek w trakcie ingerencji chirurgicznej.

Leczenie dyskopatii jest leczeniem o wzrastającym stopniu inwazyjności. Najmniej obciążającym dla chorego leczeniem, jest leczenie zachowawcze (nieoperacyjne – farmakologiczne, rehabilitacyjne, stosowanie blokad, discogelu itp.).
W sytuacji, w której leczenie zabiegowe jest „ostatnią deską ratunku” i pacjent z różnych względów ma wskazania do operacji, w chwili obecnej na całym świecie preferowane są metody jak najmniej inwazyjne.
Małoinwazyjność leczenia operacyjnego obejmuje wiele aspektów: zarówno zdrowotnych, jak i ogólnie „życiowych”.
Poza potwierdzoną w badaniach klinicznych skutecznością chirurgiczną, jest bardziej korzystne dla chorych z kilku względów.
Najistotniejszym aspektem jest to, że pacjent poddawany jest operacji, która oszczędza tkanki. Ingerencja w organizm jest zminimalizowana, cięcie – dostęp operacyjny, to rana 3-4cm, wpływa to znacząco na gojenie oraz skrócenie czasu powrotu do sprawności. W trakcie procedur małoinwazyjnych, a taką jest mikrodiscektomia, mniejsze jest ryzyko zakażenia i poważnych powikłań, niż przy rozległych klasycznych operacjach kręgosłupa.
Aspekt „życiowy”, to głównie szybszy niż po klasycznych operacjach powrót do zdrowia. Wiąże się to z mniejszą potrzebą wsparcia rodziny, bliskich oraz osób postronnych. Jest to bardzo istotna sprawa dla dominującej większości pacjentów, którzy niejednokrotnie odsuwają decyzję o poddaniu się operacji, właśnie ze względu na to, że nie chcą, być dla bliskich przysłowiowym „piątym kołem u wozu”

 

endoskopia kręgosłupa

 

mikrodiscektomia

 

Mikrodiscektomia - jak wygląda zabieg?

Mikrodiscektomia polega na wprowadzeniu endoskopu do kręgosłupa poprzez  małe cięcie na plecach (ok. 1-2cm). Następnie poprzez tor wizyjny (kamerę) operator lokalizuje miejsce, gdzie znajduje się uszkodzony dysk, następnie przy użyciu mikronarzędzi wycina uszkodzone elementy dysku. W efekcie zmniejsza ucisk tkanek na nerwy (odbarcza okolicę korzeni nerwowych). Dzięki temu pacjenci często tuż po zabiegu odczuwają  już ulgę w dolegliwościach.

Ze względu na małoinwazyjny charakter tego zabiegu, możliwy  jest szybki powrót do sprawności.  Pacjent może wstać i chodzić już po kilku, kilkunastu godzinach od zabiegu. W ciągu miesiąca od zabiegu konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji.