Rwa barkowa charakteryzuje się silnym bólem promieniującym od szyi, poprzez bark i ramię, w kierunku palców.
Ból ten najczęściej jest powodowany uciskiem na korzenie nerwowe wychodzące pomiędzy kręgami odcinka szyjnego kręgosłupa.
Ucisk jest efektem powstania zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego – spondylozą szyjną (tzw. przepuklina twardą), lub przepukliną krążka międzykręgowego (tzw.przepuklina miękką)
Ból w przebiegu rwy barkowej ma charakter mrowienia, rwania, porażenia prądem, jest silny, wzmaga się przy skrętach szyi, najczęściej występuje po jednej stronie ciała.
Ból nasila się przy ruchach głowy – zarówno w tył, jak i w bolącą strone.
Rwa barkowa – objawy – dolegliwości bólowe – zakres promieniowania
W zależności od stopnie nasilenia uszkodzenia korzenia nerwowego, obszar objęty bólem może mieć różny zasięg. Zwykle jest to kark, bark, ramię, przedramię, aż do palców.
W miarę ustępowania dolegliwości ból wycofuje się, ostatecznie lokalizując się jedynie w karku, następnie zupełnie ustaje. Jest to tzw. centralizacja objawów.
Czas trwania dolegliwości jest bardzo różny. W niektórych przypadkach ból ma charakter przewlekły, nieprzemijający. Wtedy wskazane jest leczenie zabiegowe, które ma na celu usunięcie przyczyny dolegliwości.
Obszar zaznaczony na czerwono przedstawia zakres występowania ostrego, promieniującego bólu, który jest głównym objawem rwy barkowej.
Zakres promieniowania bólu odzwierciedla poziom, na którym ma miejsce ucisk nerwu i wyzwolenie bólu.
Dzięki temu możliwe jest wnioskowanie o wysokości występowania zmian dających konflikt korzeniowy w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Żółte pola oznaczają obszar występowania bólu o tępym, rozlanym charakterze oraz zaburzeń czucia i parestezji.
Dolegliwości bólowe w okolicy łopatki nie maja znaczenia diagnostycznego w celu określenia poziomu odcinka kręgosłupa szyjnego, występują przy zmianach na każdym z opisanych poziomów kręgosłupa szyjnego.
W przypadku nasilonych objawów rwy barkowej zastosowanie mają blokady steroidowe. Mają one działanie wyłącznie objawowe, jednakże ich wysoka skuteczność przeciwbólowa sprawia, że stosowane są chętnie i często przez lekarzy na całym świecie.
Iniekcje steroidowe dzięki miejscowemu działaniu przeciwobrzękowemu i silnemu działaniu przeciwzapalnemu zmniejszają ucisk tkanek na korzeń nerwowy. Ucisk i zwężenie otworu międzykręgowego (to one powodują rwę barkową) najczęściej wywołane są przez przerost tkanek w przebiegu zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa lub wypuklinę krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Po zastosowaniu blokady sterydowej promieniujący ból do ręki w przebiegu rwy barkowej zmniejsza się znacznie, zwykle po 3-5 dniach uzyskujemy pełne działanie leku.
Podjęcie rehabilitacji w okresie wystąpienia ostrych objawów bólowych ma kluczowe znaczenie. Bardzo ważne jest rozpoznanie przyczyny dolegliwosći i podjęcie skutecznej, bezpiecznej metody fizykoterapii.
W połączeniu z zastosowanym leczeniem farmakologicznym może przynieść efekty w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych i zmniejszenia częstości występowania nawrotów.
Zapraszamy do kontaktu.
Zespół Kręgosłupcenter
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik KręgosłupCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE