| dr Sulewski tel: 606 491 844 | Bóle kręgosłupa - dyskopatia leczenie

Wertebroplastyka

Wertebroplastyka - przeciwbólowe leczenie zniszczonych trzonów kręgów

Wertebroplastyka to zabieg polegający na wstrzyknięciu cementu kostnego do zniszczonego trzonu kręgu. Destrukcja kręgu może mieć różne przyczyny (najczęściej osteoporoza, rzedziej przerzut nowotworowy lub uraz). Okostna unerwiająca kości jest bardzo unerwiona, dlatego wszelkie zmiany w obrębie kości są bardzo bolesne. Właściwości cementu kostnego, który po podaniu wytwarza zanim stężeje dużą ilość ciepła (“wypala” zakończenia nerwowe w kości) potęgują działanie przeciwbólowe zabiegu. Efekt ten sumuje się z uzyskaną stabilnością struktury kręgu i  dzieki temu odczuwanie bólu jest mniejsze.

 

wertebroplastyka

 

Wertebroplastyka - jak wygląda zabieg?

Wertebroplastyka to procedura małoinwazyjna. Polega na wprowadzeniu poprzez kilkumilimetrowe nacięcie skóry igły, przez którą wstrzykiwany jest cement do zapadniętego trzonu kręgu.  Pacjent leży na stole zabiegowym, pod kontrolą RTG (ramię C), operator wprowadza igłę do zniszczonego trzonu kręgu, poprzez którą podaje cement kostny. Lekarz widzi na monitorze podczas badania, czy cement podany jest w odpowiednie miejsce.  Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W dominującej większości przypadków procedura przeprowadzana jest w  warunkach ambulatoryjnych (zwykle nie jest konieczne pozostanie na noc w szpitalu). Powrót do pełnej aktywności zalecany jest po około 4tygodniach od zabiegu. Do tego czasu zalecany jest oszczędzający tryb życia.

Główną zaletą tej metody jest szybka (praktycznie natychmiast po zabiegu) odczuwalana przez chorego redukcja dolegliwości bólowych, poza tym cement wzmacnia strukturę kręgu – daje stabilność i przeciwdziała dalszemu „zapadaniu” się jego trzonu.

 

wertebroplastyka

 

Wskazania do wertebroplastyki

W chwili obecnej najczęstszym wskazaniem do wertebroplastyki jest osteoporotyczne złamanie trzonu kręgu tzw. patologiczne złamanie kręgosłupa. Złamania te są bardzo bolesne, w znacznym stopniu ograniczają sprawność i  samodzielność pacjentów. Zmniejszają komfort życia chorych.

 

Powikłania

Jak każda procedura inwazyjna wertebroplastyka może doprowadzić do powikłań. Najczęstszym z nich jest wyciek cementu 20-70% przypadków, najczęściej bezobjawowy i przejściowy. Cement może przedostać się do okolicznych tkanek miękkich, żył nadtwardówkowych, otworów międzykręgowych. W przypadku uszkodzenia korzeni nerwowych występują przejściowe dolegliwości bólowe (kilka dni). Notowano pojedyncze przypadki zatorowości płucnej, czy uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Zapraszamy do kontaktu.
Zespół Kręgosłupcenter